Tudásbázis
A legtöbb tartalomkezelő (pl. WordPress, Joomla, Drupal stb) számtalan kényelmi funkciót biztosít a használójának, gyorssá és viszonylag egyszerűvé teszi a weblap létrehozását és kezelését. Ugyanakkor érdemes a karbantartására is időt szánni, hogy a nagy gonddal felépített weblapokat megóvja az illetéktelen személyektől és a kártékony tevékenységektől.
Tartalomkezelő rendszer használata esetén az alábbiak okozhatnak hibát, kompromittálódást:
- nem naprakész CMS-rendszer
- nem naprakész aktívan használt sablon
- nem naprakész aktívan használt kiegészítők
- nem használt, inaktív, feleslegesen a CMS adminban mégis elérhető sablonok és kiegészítők
- hibás backdoorral rendelkező kiegészítők és sablonok
- védelemmel nem (megfelelően) bővített .htaccess
- gyenge jelszó és admin felhasználó páros
- nem rendszeresen frissített slider, képkezelő, szövegszerkesztő és/vagy feltöltő, továbbá levélküldő kiegészítő vagy script
- hibás, nem karbantartott adatbázis
- nem hivatalos forrásból beszerzett kiegészítők (sablon, kiegészítő, script, módosítás, stb)
- kevéssé pontozott, nem használt, népszerűtlen, ismeretlen sablonok, kiegészítők
Következőket javasolt tenni a nagyobb biztonság érdekében:
Egyszerűbb megoldások - a kis lépések is sokat számítanak!
- A CMS rendszer mindig legyen napra kész, friss verziójú
- Ne módosítsa a rendszer alapfájljait
- A bővítmények, kiegészítők mindig legyenek naprakészek, friss verziójúak
- Inaktív vagy felesleges bővítmények, kiegészítők, kinézetek (sémák, template-ek) kerüljenek kitörlésre
- A használt kinézetek (séma, template) mindig legyenek naprakészek, friss verziójúak
- A kinézetek (séma, template), bővítmények, kiegészítők és scriptek minden esetben csak hivatalos, megbízható forrásból legyenek lementve és kerüljenek használatra
- Megfelelő, CMS-rendszereket is támogató hosting-szolgáltató kiválasztása (Nálunk CXS rendszer vigyázza a fájlokat, sérülékenység esetén karanténba helyezi őket; A hibás belépések esetén az IP-ket blokkoljuk)
- Lehetőleg a legfrissebb PHP verzió legyen használatban a weboldalhoz
- Az "admin" felhasználó lehetőség szerint ne "admin" névvel létezzen, kerüljön az módosításra, átírásra
- Mindig megfelelő erősségű jelszavak legyenek használatban
- Ne legyen a kiválasztott jelszó többször is megadva máshol, legyen az egyedi, bonyolult (tartalma: kisbetű, nagybetű, szám, speciális karakter)
- A jelszó ne kerüljön egyszerű szöveges tartalomként tárolásra (ne forogjon titkosítatlan emailben, ne legyen elmentve txt-be vagy docx-be, stb)
- Csak megbízható hálózatban tartózkodva kerüljön frissítésre rendszerünk, freewifi zone-ok esetén tartózkodjunk a frissítésekről
- Helyi vírusirtó fusson számítógépünkön, laptopunkon (akár okos eszközeinken) is, ezzel védve fájljainkat a kompromittálódástól, esetleges offline szerkesztés esetén
- Regisztráljon a Google Search Console rendszerébe, így egyből értesülhet ha probléma lép fel az oldalával, sok esetben ajánlásokat is kaphat a felületen (továbbá a javítást is itt kell jelezni, gyorsítani az oldal indexelésének újraküldésével).
- CMS-rendszerekhez ajánlott Security plugint telepíteni, a megfelelő konfigurálást a dokumentáció szerint elvégezni, elvégeztetni
- Készítsen Ön is rendszeresen biztonsági mentéseket, készüljön fel az esetleges visszaállításra (rendszerünk JetbackupManager kiegészítőjével pár klikkeléssel visszaállíthatja backupját, készíthet egyedi időpontokban újakat, Alkalmazás telepítő rendszerünk is képes a weboldalak backupolására a beállított időközönként)
Összetettebb megoldások a haladóbb felhasználók részére:
- Belépés-számlálás. CMS-rendszerek esetén különböző DDoS-támadáshoz hasonló sérülékenységek kezelésére használjon belépés-számlálót (WordPress-Limit Login Attempts; Joomla-Failed Login Attempts/Brute ForceStop; Drupal-"Flood" tábla használata adatbázisban)
- Kétfaktoros beléptetés. Ennek segítségével egy fix, és egy időkorláttal lejáró jelszó/autentikáció segítségével férhet hozzá a belépési felülethez.
- Fájlok és könyvtárak jogosultságának ellenőrzése. A 0777-es jogosultság súlyosan kritikus!
- Alapértelmezett tábla-előtag (prefix) értékét módosítsuk az adatbázisban, először erre keresnek a hackerek.
- Egyes CMS-ek engedélyeznek "Secret Authentication Key" megadását (pl a WordPress a wp-config.php fájlban). Ha van rá lehetőség, állítsuk be ezeket!
- Felmérés után a php-futtatás esetleges letiltása a .htaccess fájlban (egyes oldalak és funkciók crash-elhetnek, erőszakos megoldás de nagyon sikeres).
- Több oldal esetén különböző adatbázisok használata javasolt, így például az SQL inject kiterjedése blokkolható, nehezebben fertőzheti meg egymást két weboldal.
- Vizsgálja felül az adatbázis-felhasználók jogosultságait. Előfordulhat hogy a SELECT, INSERT, UPDATE, DELETE mellett nincs is másra szükség. Kompromittálódott felhasználó esetén ezzel is csökkenthetjük a károkozás mértékét.
- Fájl-szerkesztés lehetőségének deaktiválása CMS-rendszerek esetén, kész weboldalnál nagyon hasznos opció.
- Tiltsa le a konfigurációs és readme fájlok olvashatóságát.
- WordPress CMS esetén az XMLRPC fájl deaktiválása, átnevezése, törlése ajánlott, hacsak nincs használatban (rengeteg támadás jön ezen fájlon keresztül)
- Az error_log -olás futásán túl kikapcsolható a hibák kiíródása (cPanel login/Select PHP Version/Switch to PHP Options/display_errors érték legyen Off), ezzel védhetjük hiba esetén oldalunkat a további támadásoktól.
- Szükség esetén, nagy látogatottság mellett használhatunk Tűzfalat is, mely telepíthető kiegészítő, bővítmény a CMS-rendszerekhez.
- CDN-szolgáltatók által kínált Tűzfal is használható, ha CDN van használatban weblapunkon.
- Logolás, Biztonsági logolás engedélyezése weboldalunk számára. cPanel esetén elérhetőek az általános logolások a cPanel login/Mutató/Nyers elérés menüpontban. CMS-rendszerek esetén bővítmények, kiegészítők is telepíthetőek.
- A .htaccess fájl kibővítésével kizárhatjuk a fájlok listázását (ez a tárhelyen a Speciális/Indexek menüpontban is kikapcsolható), tilthatjuk a tőlünk való linkelést, a rosszindulatú botok látogatását és sok egyéb hasznos dolgot is.
- Vírusírtó futtatható a tárhelyen is a cPanelben belépve a Speciális/Víruskereső menüpontban.
- biztonság, védelem, vírus, tűzfal, cms
- 0 A felhasználók hasznosnak találták ezt